Wnioski o świadczenie na pomoc dla uchodźców przyjmuje OPS | Konstancin-Jeziorna

Wnioski o świadczenie na pomoc dla uchodźców przyjmuje OPS

28-03-2022

Uwaga! Zmiana miejsca składania wniosków o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia wojennym uchodźcom w Ukrainy. Od teraz ich obsługą w gminie Konstancin-Jeziorna zajmuje się Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Rycerskiej 13. 

Rząd znowelizował rozporządzenie w sprawie przyznawania świadczenia pieniężnego za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia wojennym uchodźcom z Ukrainy przybywającym na terytorium Polski. Zgodnie z nowymi przepisami obsługę i realizację wniosków prowadzą ośrodki pomocy społecznej.

Wnioski na ul. Rycerską 13

W związku z wprowadzonymi 24 marca 2022 r. zmianami wnioski o wypłatę ww. świadczenie (wzór do pobrania poniżej) od teraz należy składać w kancelarii Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Rycerskiej 13 w Konstancinie-Jeziornie (poniedziałek–piątek w godz. 9.00–15.00), a nie w Urzędzie Miasta i Gminy, jak było to do tej pory.

40 zł na osobę

O wypłatę świadczenia pieniężnego może ubiegać się każdy podmiot, a w szczególności osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo domowe. Jego wysokość to 40 zł dziennie za osobę. Rekompensata kosztów wypłacana będzie wstecz (z dołu) za okres faktycznego zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy – licząc od dnia ich przyjęcia do dnia złożenia wniosku – nie dłużej niż za okres 60 dni. Osoby ubiegające się o świadczenie zobowiązane są także do złożenia oświadczenia (pod rygorem odpowiedzialności karnej) o prawdziwości danych zawartych we wniosku. W ramach czynności weryfikacyjnych możliwa jest również wizja lokalna pracowników OPS-u w miejscu zakwaterowania uchodźców podanym we wniosku.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.