Wnioski o świadczenie na pomoc dla uchodźców przyjmuje OPS | Konstancin-Jeziorna

Wnioski o świadczenie na pomoc dla uchodźców przyjmuje OPS

28-03-2022

Uwaga! Zmiana miejsca składania wniosków o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia wojennym uchodźcom w Ukrainy. Od teraz ich obsługą w gminie Konstancin-Jeziorna zajmuje się Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Rycerskiej 13. 

Rząd znowelizował rozporządzenie w sprawie przyznawania świadczenia pieniężnego za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia wojennym uchodźcom z Ukrainy przybywającym na terytorium Polski. Zgodnie z nowymi przepisami obsługę i realizację wniosków prowadzą ośrodki pomocy społecznej.

Wnioski na ul. Rycerską 13

W związku z wprowadzonymi 24 marca 2022 r. zmianami wnioski o wypłatę ww. świadczenie (wzór do pobrania poniżej) od teraz należy składać w kancelarii Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Rycerskiej 13 w Konstancinie-Jeziornie (poniedziałek–piątek w godz. 9.00–15.00), a nie w Urzędzie Miasta i Gminy, jak było to do tej pory.

40 zł na osobę

O wypłatę świadczenia pieniężnego może ubiegać się każdy podmiot, a w szczególności osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo domowe. Jego wysokość to 40 zł dziennie za osobę. Rekompensata kosztów wypłacana będzie wstecz (z dołu) za okres faktycznego zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy – licząc od dnia ich przyjęcia do dnia złożenia wniosku – nie dłużej niż za okres 60 dni. Osoby ubiegające się o świadczenie zobowiązane są także do złożenia oświadczenia (pod rygorem odpowiedzialności karnej) o prawdziwości danych zawartych we wniosku. W ramach czynności weryfikacyjnych możliwa jest również wizja lokalna pracowników OPS-u w miejscu zakwaterowania uchodźców podanym we wniosku.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej szary napis oblodzenie. W tle widać samochód jadący ulicą asfaltową przez las.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Oblodzenie

    Pogoda znów zrobi się niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem. Alert obowiązuje w powiecie piaseczyńskim od północy do godz. 7.00 w sobotę (4 lutego). Drogi i chodniki mogą być śliskie.
  • Grafika wektorowa. Napis informujący o naborze do grup tematycznych wśród ekspertów i członków NGO, na tle warszawskich wieżowców.r

    Poszukiwani eksperci i przedstawiciele trzeciego sektora

    Stowarzyszenie Metropolia Warszaw przedłużyło nabór ekspertów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy zaangażują się w przygotowanie „Strategii rozwoju metropolii warszawskiej do 2040 roku”. Zgłoszenia od kandydatów będą przyjmowane do 17 lutego 2023 r.