Spacer – Krzyże, kapliczki i figurki | Konstancin-Jeziorna

Spacer – Krzyże, kapliczki i figurki

Przydrożna kapliczka murowana. W niej Maryja. Kapliczka jest ogrodzona niskim płotkiem. Przed nią rosną letnie kwiaty.
Data
25.09.2021
Godzina
10.00
Miejsce
willa Kamilin, ul. Piłsudskiego 42
Wstęp
bezpłatny (zapisy)

Pieszo, rowerem i kajakiem – to cykl bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem po gminie Konstancin-Jeziorna. Zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 31 lipca do 26 września. Na mieszkańców czeka aż 36 tematycznych wypraw ukazujących walory kulturowe, historyczne i przyrodnicze jedynego uzdrowiska na Mazowszu.

Najbliższa wycieczka „Krzyże, kapliczki i przydrożne figurki” już w sobotę (25 września). Krzyże, kapliczki i figury przydrożne są nieodłącznym elementem krajobrazu polskiego. Kapliczki i krzyże stawiano najczęściej na rozstajach dróg, bo – jak mawiano: „diabeł ogonem tam zamiata”. Lokalizowano je również przy wejściu do wsi, w siedliskach złych demonów (wieszano np. na wierzbach uważanych za czarcie domostwa), na granicach poszczególnych parafii, na mogiłach ludzi pochowanych w polu lub lesie, w miejscach objawień, a także koło studzien lub źródeł, których wodę uważano za cudowną (np. źródełko św. Antoniego w pobliskiej Górze Kalwarii). Do niedawna pospolity był zwyczaj odprowadzania trumny do najbliższej kapliczki zlokalizowanej u wyjścia ze wsi. Długość trasy: ok. 9 km. Szacowany czas: ok. 3,5 godziny.

Obowiązują zapisy

Wycieczki, których hasłem przewodnim jest „Poznaj gminę Konstancin-Jeziorna”, adresowane są do mieszkańców gmin należących do Lokalnej Grupy Działania „Perły Mazowsza”, czyli: Konstancin-Jeziorna, Tarczyn, Góra Kalwaria i Prażmów, którzy:

 • ukończyli 12. rok życia i posiadają kartę rowerową – w przypadku wycieczek rowerowych;
 • ukończyli 16. rok życia – w przypadku spływu kajakowego.
 • W przypadku wycieczek pieszych nie obowiązują ograniczenia wiekowe. 

Obowiązują zapisy (1 wycieczka – maks. 15 osób). Zgłoszenia przyjmowane są elektronicznie na adres: promocjaatkonstancinjeziorna [dot] pl (w treści maila należy podać: termin i nazwę wycieczki, imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania uczestnika) lub telefonicznie pod numerem: 22 484 24 41 (w godzinach pracy urzędu). Szczegółowe informację dostępne są w zakładce Bezpłatne wycieczki z przewodnikiem.

Organizator i współfinansowanie

Operacja pn. „Popularyzacja wśród mieszkańców walorów kulturowych, historycznych i przyrodniczych gminy Konstancin-Jeziorna poprzez organizację wycieczek pieszych i rowerowych oraz spływu kajakowego” jest współfinansowana przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

grafika

Najbliższe wydarzenia

 • 28.10.2021
  Klub Podróżnika – Alaska
  Godzina:
  19.00
  Wstęp:
  bezpłatny
  Miejsce: KDK willa Gryf, ul. Sobieskiego 13
 • 29.10.2021
  Maraton filmowy z dreszczykiem
  Godzina:
  19.00
  Wstęp:
  bezpłatny
  Miejsce: KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15