Wystawa malarstwa Marty Czok pt. „O nas” | Konstancin-Jeziorna

Wystawa malarstwa Marty Czok pt. „O nas”

Data wydarzenia
Godzina
17.00
Miejsce
KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
Wstęp
bezpłatny

Konstanciński Dom Kultury zaprasza na wystawę malarstwa Marty Czok pt. „O nas”. Wernisaż zaplanowany jest na 22 kwietnia (sobota) o godz. 17.00.

Marta Czok jest brytyjską malarką polskiego pochodzenia. W Polsce Jej dzieła po raz pierwszy prezentowano we Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie w 2017 roku. Artystka urodziła się w 1947 r. w Bejrucie w Libanie. Jej dzieciństwo to ciągłe przemieszczanie się, emigracja rodziny z Libanu przez Włochy do Wielkiej Brytanii. Wykształcenie Czok zdobyła w prestiżowej St. Martin’s School of Art w Londynie, tu odnotowała sukcesy swoich pierwszych wystaw, w tym w londyńskiej Royal Academy. Kolejne sukcesy wystawiennicze pojawiły się już we Włoszech, gdzie przeprowadziła się wraz z mężem w połowie lat 70.

Malarstwo Artystki można podzielić na dwa obszary tematyczne. Pierwszy obszar to rodzina, dzieciństwo i zabawy oraz drugi – metaforyczne formy i odniesienia do historii sztuki i współczesności społeczno-politycznej świata. Wielu krytyków sztuki i recenzentów twórczości Marty Czok zauważa jej międzykulturowy horyzont i wielowymiarową wizję rzeczywistości, która łączy symbolizm, narrację, emocje i ironię. Niewątpliwie Marta Czok posiada silną osobowość, poczucie własnej tożsamości, odwagę i bezkompromisowość. Jej zdaniem rolą artysty jest wyrażanie swoich obaw w każdej sprawie, która dotyczy człowieka i jego bezpieczeństwa we współczesnym świecie. Posługując się ironią, a nawet prowokacją, poddaje swoje spostrzeżenia refleksji egzystencjalnej, odnosząc się do tematów historii, religii, a także wojny, której skutki zaważyły na jej życiu osobistym i rodzinnym. Łamiąc wszelkie wzorce „politycznie poprawne”, odważnie stawia pytania o moralność i etykę najważniejszych osobistości tego świata.

Otwarcie wystawy 22 kwietnia (sobota) o godz. 17.00.

Wystawa będzie czynna do 26 maja 2023 r., od wtorku do niedzieli, w godz. 11.00–18.00.

 

Grafika wektorowa. Plakat promujacy wystawę Marty Czok pt. „O nas”.

Najbliższe wydarzenia

 • 24.05.2024
  Michel Marchitto w Hugonówce
  Godzina:
  11.00
  Wstęp:
  bezpłatny
  Miejsce: KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
 • 25.05.2024
  Święto Grapy – piknik integracyjny
  Godzina:
  15.00
  Wstęp:
  bezpłatny
  Miejsce: KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
 • 25.05.2024
  Niepoprawni marzyciele – spotkanie…
  Godzina:
  12.00
  Wstęp:
  bezpłatny
  Miejsce: KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
 • 26.05.2024
  Dzień Strażaka i 100-lecie OSP Ciec…
  Godzina:
  12.30
  Wstęp:
  bezpłatny
  Miejsce: Amfiteatr, Park Zdrojowy