XIV Festiwal Otwarte Ogrody | Konstancin-Jeziorna

XIV Festiwal Otwarte Ogrody

Data wydarzenia
Godzina
10.00
Miejsce
willa Kamilin, ul. Piłsudskiego 42
Wstęp
bezpłatny

W ubiegłym roku Festiwal Otwarte Ogrody, z powodu pandemii COVID-19, przeniósł się do Internetu. W tym – wprawdzie spotkamy się na żywo, ale 14. edycja będzie miała inną formułę niż dotychczas. Decyzja nie mogła być inna, bo dla organizatorów – Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina, gminy Konstancin-Jeziora i Konstancińskiego Domu Kultury – najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. 11 i 12 września serdecznie zapraszamy wszystkich do Parku Zdrojowego, ogrodów willi Kamilin, Villi la Fleur i Domu Stefana Żeromskiego. Tegoroczny program Festiwalu Otwarte Ogrody, choć skromniejszy, to również obfituje w liczne atrakcje. W programie m.in. Lotniczy Piknik Historyczny, wycieczki z przewodnikiem, spotkania autorskie, ogród harcerski, koncert smyczkowy, spektakl i warsztaty dla dzieci, wystawy. Wierzymy, że nasze propozycje przypadną do gustu, dając chociaż namiastkę takiego festiwalu, jaki znaliśmy do tej pory. Mamy też nadzieję, że w przyszłym roku wszystko wróci do normalności i znów będziemy mogli odwiedzić najpiękniejsze miejsca i poznać wyjątkowe osoby związane z gminą Konstancin-Jeziorna.

Festiwal Otwarte Ogrody w Uzdrowisku Konstancin-Jeziorna jest częścią obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2021: „Smaki Dziedzictwa”.

Program XIV Festiwalu Otwarte Ogrody:

11 września (sobota)

 • Villa la Fleur (ul. Szpitalna 14)
  10.00–17.00 Park rzeźb

 • Park Zdrojowy (obok amfiteatru)
  10.00–16.00 Ogród harcerski

 • Punkt Informacji Turystycznej (willa Kamilin, ul. Piłsudskiego 42)
  10.00 Wycieczka rowerowa – Na ornitologicznym szlaku (obowiązują zapisy – 22 484 24 41)
  14.00 Wycieczka piesza – Artyści dawnego Konstancina (obowiązują zapisy – 22 484 24 41)

 • Willa Kamilin (ogród, ul. Piłsudskiego 42)
  12.00 Oficjalne otwarcie 14. Festiwalu Otwarte Ogrody
  12.05 Spacerkiem po dawnym Konstancinie – wykład Tadeusza Władysława Świątka
  12.45 „Sztetl Jeziorna. Dzieje żydowskiej społeczności Jeziorny, Skolimowa i Konstancina od XVII w. do 1941 r.” – spotkanie autorskie z Pawłem Komosą, Witoldem Rawskim i Adamem Zyszczykiem
  13.30 Mały Teatr Ilustracji: Ptasie opowieści – spektakl i warsztaty dla dzieci
  15.00 Koncert smyczkowy kwartetu AMOK

 • Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny (ul. Żeromskiego 4)
  16.30 Ogród literacki u Stefana Żeromskiego oraz występ uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Konstancinie-Jeziornie

12 września (niedziela)

 • Punkt Informacji Turystycznej (willa Kamilin, ul. Piłsudskiego 42)
  10.00 Wycieczka rowerowa – Obszary chronione i rezerwaty przyrody (obowiązują zapisy – 22 484 24 41)
  12.00 Wycieczka piesza – Szlakiem Stefana Żeromskiego i sławnych rodów (obowiązują zapisy– 22 484 24 41)

 • Park Zdrojowy (okolice KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15) i skarpa przy Łąkach Oborskich
  12.00–17.00 Lotniczy Piknik Historyczny (Organizator: 312 agencja kreatywna. Partner: Konstanciński Dom Kultury)

  Organizator: 312 agencja kreatywna
  Partnerzy: Konstanciński Dom Kultury Hugonówka, Gmina Konstancin-Jeziorna, Polska Organizacja Turystyczna, Polski Bon Turystyczny, Lotniczy Magazyn Historyczny Gapa, Gretza

 • Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny (ul. Żeromskiego 4)
  11.00–17.00 Zwiedzanie Domu Stefana Żeromskiego

 • Pasaż Henryka Sienkiewicza (al. Miłośników Konstancina)
  16.00 Uroczystość nadania imienia prof. Mariana Weissa skwerowi przy alei Miłośników Konstancina – w 100. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci Profesora

 • Wystawy plenerowe (sobota i niedziela):
  Park przy KDK Hugonówka – Konstancin i ludzie pióra;
  KDK Hugonówka (sala multimedialna) – Projekty rewitalizacji zabytkowej architektury Konstancina-Jeziorny

Opisy wybranych wydarzeń:
Park rzeźb
11 września, w godz. 10.00–17.00, ogród Villi la Fleur (ul. Szpitalna 4)

Muzeum Villa la Fleur po raz pierwszy udostępni zwiedzającym park rzeźb. Jest to zaprojektowana na nowo przestrzeń łącząca dwa budynki muzealne. Zwiedzający będą mogli podziwiać relację między architekturą budynków muzealnych, bujną zielenią i rzeźbą plenerową. Zaprezentowane zostaną rzeźby znakomitych polskich twórców: Xawerego Dunikowskiego, Bolesława Biegasa, Lamberta Ruckiego i Romana Olszowskiego. Ekspozycję dopełniają rzeźby art déco uznanych zagranicznych mistrzów: Ossipa Zadkine’a, braci Jana i Joëla Martelów, Fernanda Parpana oraz Józsefa Csákyego. Ze względu na prace remontowe i zmiany aranżacji ekspozycji, udostępniony będzie jedynie ogród między budynkami. Same wystawy i muzea będą nieczynne.

Ogród harcerski
11 września, w godz. 10.00–16.00, Park Zdrojowy (obok amfiteatru)

Na gości ogrodu harcerskiego, przygotowanego przez Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego „Uroczysko” Konstancin, czekają przygody w specjalnie zbudowanym obozie. Będą pokazy pionierki – piłowanie, kopanie i wbijanie gwoździ, wiązanie lin i węzłów, gra terenowa, zabawy, piosenki i pląsy dla najmłodszych, trochę starszych i nastolatków oraz mnóstwo innych harcerskich i zuchowych atrakcji. A dorośli będą mieli okazję, by powspominać swoje harcerskie czasy.

Mały Teatr Ilustracji: Ptasie opowieści – spektakl i warsztaty dla dzieci
11 września, godz. 13.30, ogród willi Kamilin (ul. Piłsudskiego 42)

Mały Teatr Ilustracji zaprasza na niezwykły spektakl kamishibai (teatrzyk obrazkowy), okraszony pięknymi ilustracjami i muzyką na żywo. Za pomocą barwnych ilustracji i zajmujących opowieści aktorzy zabiorą Was w baśniowy świat ptasich opowieści. Znakomitą zabawę wszystkim pokoleniom zapewnią znane i lubiane wiersze „Ptasie radio” i „Spóźniony słowik” Juliana Tuwima oraz „Czapla, ryby i rak” Ignacego Krasickiego. Na dzieci czekają także warsztaty artystyczne, podczas których wykonają ptaszki z tektury, a następnie je ozdobią – farbami, flamastrami, papierem samoprzylepnym i kolorowymi piórkami.

Koncert smyczkowy kwartetu AMOK
11 września, godz. 15.00, ogród willi Kamilin (ul. Piłsudskiego 42)

Zapraszamy na prawdziwą ucztę dla fanów muzyki klasycznej, rozrywkowej i filmowej – kameralny koncert kwartetu AMOK. W malowniczej scenerii willi Kamilin usłyszymy Eine kleine Nachtmusik Mozarta, Walc a-moll Chopina, część II Zimy Vivaldiego oraz lubiane Besame mucho, How deep is your love, Over the rainbow czy What a wonderful world. Będzie to niepowtarzalna okazja, żeby na żywo usłyszeć skrzypce, altówkę i wiolonczelę. Kwartet AMOK to zespół złożony z czterech twórczych kobiet: Karoliny Sienkiewicz, Oliwii Orzechowskiej-Gidzińskiej, Marii Sochoń-Błaszczyk i Justyny Osieckiej-Pieron.

Ogród literacki u Stefana Żeromskiego
11 września, godz. 16.30. Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny
(willa Świt, ul. Żeromskiego 4)

W 2021 r. mija 20 lat od śmierci Moniki Żeromskiej, córki wybitnego pisarza Stefana Żeromskiego. Z Konstancinem-Jeziorną związana była na stałe od 1920 r., gdy w wieku 7 lat zamieszkała z rodzicami w willi Świt, aż do 2001 r., gdy zmarła. To jej życzeniem było utworzenie w rodzinnym domu muzeum poświęconego pamięci ojca, działającego obecnie pod nazwą Dom – Gminne Muzeum Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny. Rocznica stanowi dobrą okazję do przybliżenia szerokiej publiczności sylwetki artystki malarki i historyka sztuki. Zapraszamy na spotkanie z osobami pamiętającymi Monikę Żeromską: prof. Aliną Kowalczykową, Teresą Herse-Górską, Anną Ożarek i dr Czesławą Gasik, które podzielą się wspomnieniami o tej nieprzeciętnej osobowości. W te opowieści będą wplecione fragmenty wywiadów telewizyjnych udzielanych przez Monikę Żeromską. I najważniejsze – usłyszą Państwo głos samego Stefana Żeromskiego. W ogrodzie willi Świt wystąpią także uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Konstancinie-Jeziornie.

Lotniczy Piknik Historyczny
12 września, w godz. 12.00–17.00, Konstanciński Dom Kultury (ul. Mostowa 15),
Park Zdrojowy i skarpa przy Łąkach Oborskich

Główną atrakcją Lotniczego Pikniku Historycznego będą widowiskowe przeloty zabytkowych statków powietrznych nad Parkiem Zdrojowym oraz nad Łąkami Oborskimi. Na konstancińskim niebie będzie można obserwować samoloty Harvard, Tiger Moth i DHC-1 Chipmunk. Przeloty będą komentowane przez moderatora. Dla amatorów podniebnych fotografii przy ul. Literatów zostanie wyznaczone specjalne miejsce, gdzie będzie można zrobić zdjęcia samolotów. W ogrodzie willi Hugonówka odbędzie się spotkanie z jednym z pilotów, kapitanem Jackiem Mainką, który opowie o swojej pasji, o zabytkowych maszynach, które kolekcjonuje oraz o pracy jako pilot rejsowy. W programie znajdą się ponadto pokazy grupy rekonstruktorskiej w strojach lotniczych z lat 1918–1945 oraz warsztaty lotnicze dla dzieci. Piknikowi będzie towarzyszyła również plenerowa wystawa prezentująca niezwykłą i mało znaną historię lotniczą Konstancina-Jeziorny oraz sąsiednich miejscowości. Szczegółowy program na stronie internetowej: www.hugonowka.pl. Organizator: 312 agencja kreatywna. Partner: Konstanciński Dom Kultury.

Uroczystość nadania skwerowi imienia prof. Mariana Weissa
12 września, godz. 16.00, pasaż Henryka Sienkiewicza (al. Miłośników Konstancina)

Twórca Stołecznego Centrum Rehabilitacji i polskiej szkoły rehabilitacji, konsultant Światowej Organizacji Zdrowia oraz inicjator sportu niepełnosprawnych i włączenia Polski do igrzysk paraolimpijskich ma swoje miejsce w Konstancinie-Jeziornie. Zapraszamy na uroczystość nadania imienia prof. Mariana Weissa skwerowi pomiędzy al. Miłośników Konstancina a ul. Henryka Sienkiewicza. Konstancin to nie tylko Wacław Gąsiorowski i Stefan Żeromski. Działalność prof. Mariana Weissa w okresie powojennym rozsławiła nazwę naszego miasta na świecie. Dzięki jego staraniom zabezpieczono odwiert solanki w Parku Zdrojowym. W 1975 r. wywalczył, po połączeniu administracyjnym Skolimowa z Jeziorną, pozostawienie nazwy dwuczłonowej z Konstancinem na początku. Z jego inicjatywy, na mocy porozumienia z Warszawą, utworzono pierwszą linię podmiejską nr 210, służącą pacjentom i ich rodzinom jako dojazd do szpitala. Prof. Marian Weiss zostanie upamiętniony w 100. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci na wniosek Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina.

Plakat. Na górze na niebieskim tle biały napis czternasty Festiwal Otwarte Ogrody w Uzdrowisku Konstancin-Jeziorna. Poniżej obraz willi Kamilin namalowany farbami. Pod spodem treść, która nawiązuje do artykułu.

Najbliższe wydarzenia

 • 30.09.2023
  Recital Jerzego Kryszaka i Gala Fes…
  Godzina:
  20.00
  Wstęp:
  80 zł
  Miejsce: KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
 • 01.10.2023
  Festiwal Filmowy Maklaka i Jego Prz…
  Godzina:
  szczegóły wkrótce
  Wstęp:
  bezpłatnie
  Miejsce: KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
 • 05.10.2023
  Klub podróżnika: Wyprawa do Krainy…
  Godzina:
  19.00
  Wstęp:
  bezpłatny
  Miejsce: KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
 • 06.10.2023
  „Światło i kolor” – Agnieszka Słodk…
  Godzina:
  17.00
  Wstęp:
  bezpłatny
  Miejsce: KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
 • 06.10.2023
  9. Przegląd Twórczości Artystycznej…
  Godzina:
  11.00
  Wstęp:
  bezpłatny
  Miejsce: KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15